Deser kawowy

Dzisiaj przygotowałam deser kawowy z tej strony. Troszkę go pozmieniałam, aby nie był aż tak dietetyczny. Warstwy jogurtowe nie są bardzo słodkie, dlatego warto przekładać je słodkimi ciastkami. Migdałowe Amaretti są bardzo słodkie.

Podaję składniki na dwie porcje:

  • duży jogurt naturalny
  • 4-6 łyżeczek cukru
  • 3 łyżeczki żelatyny
  • 3 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
  • 6-8 ciastek (ja użyłam migdałowych ciasteczek Amaretti)
  • kakao do posypania

Kawę zaparzamy w 1/4 szklanki wrzątku, dodajemy 2 łyżeczki cukru, czekamy aż ostygnie. Żelatynę rozpuszczamy w odrobinie chłodnej wody następnie wlewamy pół szklanki wrzątku i pozostały cukier i mieszamy dokładnie. Czekamy aż ostygnie.

Kiedy żelatyna jest już chłodna i lekko ścięta wlewamy połowę porcji do jogurtu i lekko ubijamy. Drugą połowę porcji żelatyny dodajemy do kawy i mieszamy. Teraz jogurt z  żelatyną rozlewamy do dwóch pojemników, do jednego z nich wlewamy kawę z żelatyną. Mieszamy. Wstawiamy oba pojemniczki do lodówki, ale co chwila zaglądamy aby się zbytnio nie ścięły.

W międzyczasie rozdrabniamy ciastka w osobnym pojemniczku. Kiedy uznamy, że jogurty są już gotowe (prawdopodobnie ten kawowy będzie miał kilka żelatynowych grudek, wtedy należy go szybko zmiksować) będziemy układać warstwy w szklankach. Najpierw nakładamy jasną, potem mamy warstwę pokruszonych ciastek, potem warstwa jogurtu kawowego, ciastka i warstwa jasna. Wierzch możemy opruszyć kakao i ozdobić wg uznania.

This entry was posted in desery and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s